Przepisy dotyczące zarządzania nieruchomościami – co trzeba wiedzieć w 2025 roku?

Otoczenie prawne związane z nieruchomościami dynamicznie się zmienia. Każdy zarządca budynku wielolokalowego powinien być na bieżąco z nowymi regulacjami, aby działać skutecznie i zgodnie z prawem. Wyjaśniamy, o czym szczególnie warto pamiętać w roku 2025, jakie nowe regulacje weszły lub w najbliższym czasie wejdą w życie i na co zwrócić uwagę przy ich wdrażaniu.

Co znajdziesz w artykule:

Wszystko wskazuje na to, że w 2025 roku praca w sektorze zarządzania nieruchomościami będzie koncentrować się na zwiększaniu bezpieczeństwa, poprawie efektywności energetycznej, ochronie danych oraz utrzymywaniu wysokich standardów w rozliczaniu zasobów. Warto zapoznać się z aktualnymi przepisami, aby uniknąć potencjalnych problemów i konsekwencji zaniechania ważnych obowiązków oraz by w pełni wykorzystać potencjał nowych regulacji.

Bezpieczeństwo budynków – nowe standardy ochrony przeciwpożarowej

22 listopada 2024 r. w Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21.11.2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów [źródło]. Jakie są główne cele zmian? To poprawa bezpieczeństwa pożarowego poprzez wczesne wykrywanie zagrożeń, bardziej efektywne działania ratownicze oraz dostosowanie polskich przepisów do standardów europejskich. Przepisy weszły w życie 23 grudnia 2024 r.

Co oznaczają w praktyce w odniesieniu do budynków wielolokalowych? Przede wszystkim powszechny obowiązek stosowania odpowiednich urządzeń wykrywających zagrożenia związane z pożarem lub uwolnieniem tlenku węgla. Autonomiczne czujniki dymu wymagane będą:

  • w nowych lokalach mieszkalnych – od momentu wejściu w życie rozporządzenia;
  • w istniejących lokalach mieszkalnych – od 1 stycznia 2030 r.

Analogicznie sprawa wygląda z obowiązkiem stosowania autonomicznych czujników tlenku węgla. 

Dalsze dążenie do zwiększania efektywności energetycznej

Wraz z postępującą zieloną transformacją przybiera na sile restrykcyjność wymogów dotyczących efektywności energetycznej budynków. Przypomnijmy, że zgodnie z dyrektywą EPBD nieruchomości mają stopniowo podlegać modernizacjom, by docelowo osiągnąć niskoemisyjność [źródło]. 

Od 2025 roku nie można już dotować kotłów na paliwa stałe. Do 2029 roku instalacja samodzielnych kotłów gazowych mają miejsce na dotychczasowych zasadach, ale od 2030 roku w budynkach nowych i po pełnej modernizacji kotły gazowe będą mogły być montowane tylko w połączeniu z OZE.

Druga ważna kwestia to fakt, że obowiązująca od maja 2024 r. dyrektywa zakłada dwuletni okres na wdrożenie nowego systemy klasyfikacji energetycznej budynków mieszkalnych. Będą one uzyskiwać kategorię od A+ (najbardziej efektywne) do G (najniższa efektywność). Zgodnie z tą koncepcją zaostrzeniu ulegają normy związane z zapotrzebowaniem na energię pierwotną (EP). Inne ważne kryteria przy klasyfikacji to: izolacja termiczna, sprawność systemów grzewczych, emisja dwutlenku węgla, zastosowanie OZE czy zapotrzebowanie na energię końcową. 

Mówiąc najprościej, budynki mają się stawać coraz bardziej energooszczędne. Jakie działania można podjąć, by spełnić ten wymóg? Warto rozważyć poprawę termoizolacji, modernizację instalacji grzewczej, montaż nowoczesnych termostatów czy wykorzystanie OZE. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Rozwoju i Technologii podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne wejdzie w życie wraz z początkiem przyszłego roku. Nowe świadectwa mają być jasną informacją o standardzie energetycznym budynku, co z pewnością będzie wpływało na jego wartość.

Rozliczanie kosztów mediów – zasady raportowania i transparentności

W 2025 r. warto pamiętać również o obowiązujących regulacjach prawnych dotyczących rozliczania kosztów zużycia mediów, tak by spełniało ono kryteria precyzji i transparentności. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do informowania mieszkańców o wszelkich zmianach w regulaminie rozliczania kosztów oraz o zasadach ich podziału. Mieszkańcy powinni mieć możliwość wglądu w dokumentację potwierdzającą zarządzenie kosztami, w tym w umowy z dostawcami mediów oraz faktury.

Należy też przygotować okresowe raporty dotyczące zużycia mediów, dostępne dla wszystkich mieszkańców, a także prowadzić księgowość związaną z kosztami, co ma zapewnić większą przejrzystość finansową. W przypadku naruszenia przepisów dotyczących rozliczania kosztów grożą kary administracyjne.

Pełna ochrona danych lokatorów

Zarządzanie nieruchomościami wymaga przetwarzania danych osobowych najemców i właścicieli, co niesie za sobą istotne obowiązki. W 2025 roku szczególny nacisk kładziony jest na zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń tych danych oraz rzetelne informowanie najemców o przysługujących im prawach w tym zakresie [źródło].

W ramach nowelizacji RODO Komisja Europejska oraz Europejska Rada Ochrony Danych wprowadziła nowe wytyczne, m.in.:

  • nowe zasady dotyczące zgód na przetwarzanie danych biometrycznych – zgoda ma być nie tylko wyraźna, ale też udokumentowana w sposób pozwalający na jednoznaczne określenie jej zakresu;
  • obowiązek regularnych audytów zgodności – podmioty przetwarzające dane osobowe muszą przeprowadzać okresowe audyty zgodności z aktualnymi przepisami.

Co ważne, wyższe będą też teraz kary za nieprzestrzeganie przepisów związanych z RODO oraz zwiększy się intensywność ich egzekwowania w postaci większej liczby kontroli.

Nowe regulacje wymagają elastyczności i zaangażowania w dostosowywanie się do dynamicznego otoczenia prawnego. Stosowanie się do aktualnych wytycznych to nie tylko obowiązek, ale również szansa na poprawę jakości zarządzania budynkami i budowanie zaufania wśród lokatorów. Wdrażanie nowoczesnych technologii, regularne monitorowanie zmian prawnych i korzystanie z eksperckiego wsparcia pozwala efektywnie sprostać nowym wyzwaniom. Choć zmieniające się przepisy mogą być wyzwaniem, ich właściwa implementacja przynosi korzyści zarówno zarządcom, jak i mieszkańcom, czyniąc zarządzanie nieruchomościami bardziej przejrzystym, bezpiecznym i zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Contact by email

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się

ZAPYTAJ EKSPERTA

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów i dowiedź się więcej na nurtujący Cię temat.

Zadaj pytanie

ZNAJDŹ ODPOWIEDŹ

Sprawdź odpowiedzi Ekspertów na zadane pytania

Zobacz odpowiedzi