CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

26 Wrzesień 2024, 14:26

Przebudowa sieci i modernizacja węzłów cieplnych – klucz do zrównoważonej przyszłości

W obliczu globalnych zmian klimatycznych, rosnących potrzeb energetycznych i konieczności ochrony środowiska, modernizacja infrastruktury cieplnej staje się jeszcze większa koniecznością. Przebudowa sieci i węzłów cieplnych nie tylko zwiększa efektywność energetyczną, ale także przyczynia się do…

18 Wrzesień 2024, 14:16

Jak IoT i automatyzacja rewolucjonizują zarządzanie nieruchomościami?

Rozwój technologiczny z rozmachem rewolucjonizuje niemal wszystkie dziedziny naszego codziennego życia, w tym zarządzanie nieruchomościami. Internet Rzeczy (IoT) oraz automatyzacja przynoszą w tej branży nowatorskie rozwiązania, które zwiększają efektywność operacyjną, obniżają koszty zarządzania…

07 Czerwiec 2024, 14:34

Nowe regulacje w efektywności energetycznej budynków. Co zmienia dyrektywa EPBD?

Bardzo ważnym aspektem polityki energetycznej Unii Europejskiej w kontekście postępujących zmian klimatycznych jest zwiększanie efektywności energetycznej budynków. Jednym z kluczowych narzędzi legislacyjnych w tym zakresie stała się dyrektywa EPBD. Jakie są jej cele, jakie zmiany się z nią łączą…

24 Kwiecień 2024, 12:50

Jak energia jądrowa może zasilać systemy ciepłownicze?

Jednym z kluczowych wyzwań, przed jakimi stoi współczesne ciepłownictwo, jest transformacja energetyczna. Skutkiem zmian klimatycznych, potrzeby dekarbonizacji i proekologicznych regulacji unijnych są poszukiwania technologii zapewniających zrównoważoną produkcję ciepła, by redukcja emisji gazów…

06 Marzec 2024, 11:16

Wielkoskalowe pompy ciepła – przyszłość zrównoważonego ciepłownictwa?

Postępujące zmiany klimatu, przepisy unijne oraz rosnące oczekiwania społeczne dotyczące zrównoważonego rozwoju, stawiają branżę ciepłowniczą przed wyzwaniem poszukiwania innowacyjnych, skutecznych i przyjaznych środowisku rozwiązań. Wszystko wskazuje na to, że w zielonej transformacji sektora…

02 Luty 2024, 10:54

Temperatura a wilgotność w budynkach. Dlaczego to tak ważne, żeby rozpatrywać obie te wartości razem?

Gdy pojawia się temat komfortu cieplnego i efektywności energetycznej w budynkach, zwykle łączony jest głównie z temperaturą panującą w pomieszczeniach. Tymczasem równie ważnym, a często pomijanym czynnikiem, jest w tym kontekście wilgotność. Obie te wielkości fizyczne oddziałują na siebie, wpływają…

13 Grudzień 2023, 11:59

Jak ograniczyć zużycie ciepła i zoptymalizować koszty?

Tegoroczny sezon grzewczy już się rozpoczął. Właściciele domów mają szereg możliwości by ograniczyć zużycie ciepła, a tym samym zoptymalizować koszty. W przypadku budynków wielolokalowych również istnieją rozwiązania, które pozwolą na oszczędzanie energii.

24 Październik 2023, 14:06

Jak być smart w ciepłownictwie?

Cyfryzacja i związane z nią innowacyjne systemy zarządzania stały się nieodłącznym aspektem nowoczesnego ciepłownictwa, które konsekwentnie podąża w stronę zrównoważonego rozwoju. Co istotne, inteligentne rozwiązania umożliwiają nie tylko optymalizowanie zużycia energii i jego efektywne…

01 Lipiec 2023, 11:50

Czy ciepłownictwo systemowe ma szansę przejść z węgla na OZE?

Ciepłownictwo systemowe, będące jednym z głównych źródeł energii cieplnej i gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne wielu mieszkańcom Polski, stoi obecnie w obliczu wielkiego wyzwania - dekarbonizacji. Czy wobec konieczności ograniczenia emisji CO2 i poszukiwania bardziej ekologicznych rozwiązań…

17 Kwiecień 2023, 08:16

Ciepło odpadowe jako źródło ogrzewania - innowacyjne podejście do zrównoważonej energetyki

Możliwość odzyskiwania energii z ciepła odpadowego to technologia, która pozytywnie wpływa na poprawę efektywności energetycznej, a w niedalekiej przyszłości przybliży nas do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Wszelkie działania mające na celu odejście od spalania szkodliwych paliw kopalnych i…

01 Grudzień 2022, 14:14

Ciepło ze ścieków trafi do sieci ciepłowniczej Fortum we Wrocławiu

We Wrocławiu powstanie największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków. Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić pierwszy element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu dostarczając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście. Koszt…

04 Listopad 2022, 14:31

Czy zielony wodór zastąpi paliwa kopalne?

Wodór przez wielu nazywany jest nośnikiem energii przyszłości. Dlaczego nośnikiem energii a nie paliwem? Otóż wodór trzeba wyprodukować. Nie da się go pozyskiwać, jak surowce naturalne typu gaz czy ropa naftowa. Jedną z zalet wodoru jest jego ogromny potencjał. Zielony wodór jest nadzieją dla wielu…

04 Listopad 2022, 13:38

Czy wykorzystanie odpadów do produkcji ciepła przyspieszy odejście od węgla w ciepłownictwie?

Transformacja ciepłownictwa, zmierzająca do niskoemisyjności, większej efektywności i niższych kosztów energii, stała się koniecznością. Zmiany w tym kierunku dokonują się na naszych oczach z coraz większym rozmachem. Ważnym ich aspektem jest dekarbonizacja. Alternatywą dla paliw kopalnych są inne…

05 Październik 2022, 13:11

Jak powinno wyglądać ciepłownictwo w przyszłości?

Świat zmienia się w szybkim tempie. Rozwiązania, które 20 lat temu wydawały się wystarczające, dziś wymagają gruntownych zmian. Ciepłownictwo nie jest tu wyjątkiem i musi się zmieniać, aby zapewnić ciepło w przystępnej cenie, do tego uwzględniając indywidualne potrzeby ludzi.

08 Marzec 2022, 14:46

Znowelizowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw – co nowe przepisy oznaczają dla odbiorców ciepła sieciowego?

1 marca weszły w życie nowe przepisy, których celem jest wsparcie odbiorców ciepła systemowego w kontekście trudnej sytuacji na rynku paliw – rząd wprowadził rozwiązanie precyzujące maksymalną podwyżkę stawki za energię. Wyjaśniamy, jak można z niego skorzystać oraz co konkretnie oznaczają te zmiany…

Contact by email

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się

ZAPYTAJ EKSPERTA

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów i dowiedź się więcej na nurtujący Cię temat.

Zadaj pytanie

ZNAJDŹ ODPOWIEDŹ

Sprawdź odpowiedzi Ekspertów na zadane pytania

Zobacz odpowiedzi