licznik

Jak być smart w ciepłownictwie?

24 Październik 2023, 08:30

Cyfryzacja i związane z nią innowacyjne systemy zarządzania stały się nieodłącznym aspektem nowoczesnego ciepłownictwa, które konsekwentnie podąża w stronę zrównoważonego rozwoju. Co istotne, inteligentne rozwiązania umożliwiają nie tylko optymalizowanie zużycia energii i jego efektywne monitorowanie, ale także – w rezultacie – wymierne oszczędności.

Rozwój cyfrowy przyniósł rewolucję w dziedzinie ciepłownictwa, otwierając zupełnie nowy rozdział. W ciągu dłuższego okresu obserwujemy wyraźne zmiany, kierujące nas w stronę zielonej transformacji, komfortu i oszczędności energetycznych. To swego rodzaju sprzężenie zwrotne, gdzie ekologiczny postęp, wynikający z coraz szerszej świadomości społeczeństwa i narzuconych unijnych dyrektyw, stanowi główną siłę napędową tej branży. Nowe technologie zaś umożliwiają efektywną realizację idei "czystego" ciepłownictwa. W efekcie inteligentne budynki stają się wyrazem tego podejścia, łącząc w sobie innowacyjność i ekologię, i przekształcając się w budynki zielone.

Jednak cyfryzacja nie tylko pomaga spełniać przepisy prawa i chronić środowisko, ale wnosi coś więcej – nową jakość zarządzania ciepłem. Otwiera drzwi do oszczędności, precyzyjnej kontroli nad zużywaną energią oraz zwiększania komfortu zarówno mieszkańców, jak i zarządców. Zyskują więc wszyscy – wytwórcy i dostawcy ciepła, administratorzy budynków oraz sami mieszkańcy.

Co znajdziesz w artykule:

Nowe technologie w ciepłownictwie – od produkcji do rozliczeń

Nowoczesne rozwiązania w ciepłownictwie mają swoje zastosowanie na wszystkich etapach: na poziomie produkcji ciepła, jego dystrybucji, a także użytkowania i rozliczania. W praktyce ich wykorzystanie wiąże się z automatyzacją wielu procesów. To zdalne sterowanie i zdalne odczyty oraz praktyczne alerty czy aplikacje, które pomagają zarządzać ciepłem. Dodatkowo sprawniejsza komunikacja pomiędzy poszczególnymi ogniwami całego procesu wytwarzania i wykorzystywania energii.

Szczególnie ważnym aspektem cyfryzacji jest możliwość bieżącego pozyskiwania precyzyjnych, transparentnych i rzetelnych danych (takich jak profil obciążenia sieci, preferencje klientów czy zapotrzebowanie na ciepło w określonych porach doby), które pozwalają optymalizować procesy w ciepłownictwie – monitorować zużycie energii i indywidualne zapotrzebowanie na nią, a do tego wyłapywać wszelkie nieprawidłowości, wykrywać usterki czy zapobiegać większym problemom.

To dzięki nowym technologiom możliwe jest też wykorzystywanie alternatywnych, tańszych i przyjaznych środowisku źródeł ciepła. Do takich należy między innymi wykorzystanie niepodlegających recyklingowi odpadów do produkcji energii, co wpisuje się w ważną ideę gospodarki o obiegu zamkniętym i założenia zero waste. Nowoczesne systemy zapewniają bezpieczeństwo i skuteczność tego typu metod.


Nowa jakość zarządzania ciepłem

Warto szczególnie podkreślić fakt, że cyfryzacja – dzięki wprowadzeniu najnowocześniejszych form regulacji ogrzewania – pozwala dystrybutorom ciepła oferować stałą kontrolę nad komfortem cieplnym w budynku. Podczas gdy standardowa automatyka pogodowa opiera się tylko na temperaturze zewnętrznej, nowoczesne systemy bazują na szeregu innych parametrów, takich jak prognozowane nasłonecznienie, opady, temperatura i wilgotność w mieszkaniach, prędkość i kierunek wiatru, a także stopień ocieplenia budynku czy jego kubatura. Kompleksowe wykorzystanie tak różnych czynników umożliwia sterowanie zapewniające stabilny komfort cieplny użytkowników, a jednocześnie optymalne zużycie ciepła, obniżając je nawet o 20%. To w odczuwalny sposób przekłada się nie tylko na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, ale także na stan portfela i do ochrony środowiska.


Inteligentne rozwiązania i energooszczędność – duet idealny

Wspomniane cyfrowe rozwiązania, w połączeniu z edukowaniem mieszkańców i ich dobrymi nawykami, ukierunkowanymi na energooszczędność, przynoszą wymierne efekty. Cyfrowe rozwiązania zdecydowanie pomagają świadomie korzystać z ciepła. Wykorzystanie ich w ciepłownictwie stanowi kluczowy element jego przyszłości. Dlatego też coraz mocniej stawia się na inteligentne sieci. To ważny element procesu dekarbonizacji, niwelowania skutków zmian klimatu i zwiększania efektywności energetycznej. Innowacyjne rozwiązania, takie jak inteligentne systemy zarządzania energią, odnawialne źródła ciepła czy zaawansowane algorytmy kontroli, rewolucjonizują branżę. Ich wdrażanie pozwala osiągać znaczne oszczędności energetyczne, poprawić efektywność systemów grzewczych oraz minimalizować ich wpływ na środowisko.

Ponadto nowe technologie pozwalają na dostosowanie dostarczania ciepła do indywidualnych potrzeb użytkowników, zwiększając ich komfort i wydajność systemów grzewczych. Współczesne ciepłownictwo staje się więc bardziej ekologiczne, ekonomiczne i elastyczne. Wiele wskazuje także na to, że przyszłość sektora nada będzie kształtowana w obiecujący i zrównoważony sposób.

Contact by email

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się
Zobacz inne artykuły

Jak być smart w ciepłownictwie?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Cyfryzacja i związane z nią innowacyjne systemy zarządzania stały się nieodłącznym aspektem nowoczesnego ciepłownictwa, które konsekwentnie podąża w stronę zrównoważonego rozwoju. Co istotne, inteligentne rozwiązania umożliwiają nie tylko optymalizowanie zużycia energii i jego efektywne monitorowanie, ale także – w rezultacie – wymierne oszczędności.

Czytaj dalej

Nadchodzi trudny sezon grzewczy: jak ograniczyć zużycie ciepła i zoptymalizować koszty? Nadchodzi trudny sezon grzewczy: jak ograniczyć zużycie ciepła i zoptymalizować koszty?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Najbliższy sezon grzewczy w Polsce może być najtrud­niejszy od lat. Odbiorcy mogą spodziewać się podwyżek rachunków nawet o kilkaset procent. Jakie działania można podjąć w celu oszczę­dzania energii?

Czytaj dalej

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Zobacz więcej ciekawych i przydatnych publikacji z branży

Sprawdź

Informator dla Zarządców nieruchomości

Wiemy, że postanowienia, wynikające ze zmieniającej się sytuacji prawno-finansowej, wprowadzają wiele nowych obowiązków, których spełnienie może nie być łatwe.

Dlatego stworzyliśmy Informator dla Zarządców nieruchomości, który podsumowuje najważniejsze zagadnienia, wynikające ze zmian w prawie energetycznym.

Zobacz materiał

ZAPYTAJ EKSPERTA

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów i dowiedź się więcej na nurtujący Cię temat.

Zadaj pytanie

ZNAJDŹ ODPOWIEDŹ

Sprawdź odpowiedzi Ekspertów na zadane pytania

Zobacz odpowiedzi