EKSPERT RADZI
Temperatura a wilgotność w budynkach. Dlaczego to tak ważne, żeby rozpatrywać obie te wartości razem?
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Odpowiednia temperatura i wilgotność w budynkach to nie tylko klucz do komfortu, ale również do zdrowia mieszkańców i trwałości samej konstrukcji. Jak równowaga między tymi dwoma elementami jest tak istotna i jak ich wzajemne powiązanie wpływa na budynek?
Jak działa i z czego składa się węzeł cieplny?
EKSPERT RADZI
Węzeł cieplny tworzą urządzenia, które łączą sieć cieplną znajdującą się na zewnątrz budynku z instalacją w jego wnętrzu. Jakie jest zadanie poszczególnych urządzeń i w jaki sposób rozdzielane jest dostarczane ciepło?
Jak dbać o instalację co i cwu w okresie letnim?
EKSPERT RADZI
Latem gdy instalacja grzewcza nie jest używana, to dobry moment na przeprowadzenia kontroli i konserwacji systemu grzewczego. Sprawdź, o co zadbać.
Co to jest moc zamówiona, jak i do kiedy można ją zmienić?
EKSPERT RADZI
Kto oblicza moc zamówioną? Kto jest za to odpowiedzialny? Jak wygląda procedura zmiany mocy zamówionej? W jaki sposób racjonalnie zaprojektować węzeł aby uwzględnić wszystkie potrzeby i zmienne?
Informacja na temat nowelizacji ustawy
EKSPERT RADZI
Informacja na temat nowelizacji ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 295).
Jak rozliczać centralne ogrzewanie w budynkach wielolokalowych?
EKSERT RADZI
Jednym z podstawowych aspektów funkcjonowania nieruchomości wielolokalowych jest skuteczne, cykliczne rozliczanie mediów dla poszczególnych mieszkań. Obowiązek ten przepisy prawa nakładają na zarządców i administratorów. Jak w praktyce powinno wyglądać wyliczanie rachunków za ciepło i od czego zależy?
Co składa się na cenę ciepła sieciowego?
EKSPERT RADZI
Na cenę ciepła składa się wiele czynników. Od czego zależy wysokość opłat stałych i zmiennych? Co zawiera typowy rachunek za ciepło?
Jak zaplanować budżet na ciepło?
EKSPERT RADZI
Ostatni kwartał roku to czas planowania wydatków na rok następny. Budżet, jako szczegółowy plan finansowy nieruchomości, to jeden z najważniejszych instrumentów planowania i kierowania. By mieć komfort pracy oraz zapewnić bezpieczeństwo i stabilność finansową, należy zaplanować działania z takim wyprzedzeniem, by realizować określone w planie czynności i zamierzenia. Jak zrobić to w przypadku ciepła?
Co zrobić jeśli zaobserwujesz brak c.o. lub c.w.u.?
Przyczyny przerw w dostawie ogrzewania lub ciepłej wody mogą być różne. Zobacz co sprawdzić w pierwszej kolejności, zanim wybierzesz numer pogotowia technicznego. Może to ułatwić Ci zarządzanie sytuacją i przyśpieszyć wyjaśnienie problemu.
Obejrzyj materiał!
Czy pompy ciepła zastąpią kiedyś tradycyjne ciepłownie?
Czy ścieki mogą nas ogrzać? Okazuje się, że tak i to w sposób przyjazny środowisku. Jak działa to rozwiązanie przybliża Mariusz Dzikuć, Dyrektor ds. rozwoju w Fortum w rozmowie z Januszem Pietruszyński, Redaktorem Naczelnym magazynu CIRE .
Zastanawiasz się, co oznaczają poszczególne pozycje na naszej fakturze?
Sprawdź szczegółowe wyjaśnienie elementów składowych.
Rekompensaty za ciepło
W nawiązaniu do licznie pojawiających się pytań w kwestii rekompensaty za ciepło, zachęcamy do zapoznania się z informacją przygotowaną przez Fortum w tej sprawie, dostępną
Pytania i odpowiedzi
Czy mogę skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej robiąc audyt w trakcie wykonywania ogrzewania podłogowego lub po zakończeniu prac?
Pytanie:
Wykonuję aktualnie ogrzewanie podłogowe zamiast grzejników. Nie mam audytu energetycznego. Czy mogę skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej robiąc audyt w trakcie wykonywania ogrzewania podłogowego lub po zakończeniu prac?
Odpowiedź eksperta:
Nie ma konieczności sporządzania audytu energetycznego na żadnym etapie realizacji prac termomodernizacyjnych, celem skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Ulgę tę, rozlicza się na podstawie wystawionych faktur VAT za prace termomodernizacyjne.
W opisanym przypadku, jeżeli modernizacja polega na demontażu starych grzejników (płytowych, członowych, żeliwnych etc.) i montażu ogrzewania podłogowego, o ile są Państwo właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, zarówno koszt zakupu materiałów i urządzeń, jak i usługi montażu, można odliczyć od podatku, zgodnie z założeniami ulgi termomodernizacyjnej. W przypadku, gdyby chcieli Państwo wykonać audyt energetyczny (z założenia przed przystąpieniem do prac) i na jego podstawie przeprowadzić modernizację, koszt takiego audytu również mógłby zostać objęty ulgą termomodernizacyjną.
Audyt energetyczny jest obligatoryjny w przypadku chęci uzyskania Premii termomodernizacyjnej, zgodnie z Ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Fakt czy dana modernizacja może zostać rozliczona jako Ulga termomodernizacyjna określa Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Wskazana w pytaniu modernizacja znajduje się w owym wykazie i nosi znamiona termomodernizacji, gdyż przyczyni się do zwiększenia sprawności systemu ogrzewania.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/
Chciałbym się dowiedzieć czy takie rozliczenie C.O dla lokatorów jest poprawne.
Pytanie do eksperta:
Chciałbym się dowiedzieć czy takie rozliczenie C.O dla lokatorów jest poprawne. Przyjęliśmy system wyliczania opłat za C.O poprzez
- wyliczenie kosztów stałych i pomnożenie ich przez powierzchnię mieszkania,
- zużycie z licznika razy opłata za GJ
- oraz dodanie powstałej różnicy, która dzielona jest na wszystkie mieszkania
Odpowiedź eksperta:
W przypadku rozliczenia kosztów c.o. przy pomocy wskazań ciepłomierzy lokalowych można przyjąć, że podany w zapytaniu sposób jest poprawny.
Zasady rozliczenia kosztów ogrzewania ustalane są przez wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe i muszą zostać uchwalone w formie regulaminu. Należy przy tym uwzględnić postanowienia „Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r. w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach”. Zakres informacji, które powinno zawierać rozliczenie kosztów ogrzewania wyszczególniony jest w paragrafie 9.
Sposób rozliczania C.O. dla lokatorów zależy od posiadania liczników bądź podzielników.
W przypadku ich braku ciepło dzieli się proporcjonalnie do metrażu mieszkania.
Jeżeli w mieszkaniach są zamontowane ciepłomierze i mamy dostęp do pomiaru dla każdego mieszkania to rozliczamy lokatora zgodnie ze wskazaniami ciepłomierza, a różnicę pomiędzy wskazaniami głównego ciepłomierza a sumą wskazań liczników mieszkaniowych dzielimy na lokatorów również najczęściej proporcją do powierzchni. Jest to tzw. ciepło wspólne.
Jeśli natomiast są zamontowane podzielniki ciepła, to zużycie z głównego licznika ze wskazaniami podzielników jest rozliczane na poszczególne lokale/lokatorów. Nie pozostaje nam ciepło wspólne jak przy licznikach.
ZAPYTAJ EKSPERTA
Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów i dowiedź się więcej na nurtujący Cię temat.
Ciepło ze ścieków trafi do sieci ciepłowniczej Fortum we Wrocławiu
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Wrocławski scentralizowany system ciepłowniczy jest praktycznie w 100 procentach oparty na węglu i wymaga fundamentalnych zmian. Pierwszym krokiem w stronę zielonego ciepła jest pozyskiwanie go z miejskich ścieków. W stolicy Dolnego Śląska powstanie największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii w ten sposób.
Rozliczenia kosztów ogrzewania po zmianach przepisów
PRAWO I FINANSE
Obowiązujące od 2021 r. nowe przepisy regulujące rozliczanie kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych wprowadziły istotne i ważne zmiany. Co oznaczają dla zarządców i mieszkańców? Jakie urządzenia pomiarowe zamontować?
WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Zobacz więcej ciekawych i przydatnych publikacji z branży