Wydrukuj plakat i powieś na klatce!
Edukuj mieszkańców co zrobić jeśli zaobserwują brak c.o. lub c.w.u.?Co składa się na cenę ciepła sieciowego?
luty 2023
Na koszt ciepła składają się produkcja ciepła oraz jego przesył. Rodzaje cen i stawek opłat pobieranych przez przedsiębiorstwo energetyczne, uzależnione są od zakresu świadczonych usług dla poszczególnych grup taryfowych. Przedsiębiorstwo ciepłownicze wylicza opłaty za dostarczone do odbiorcy ciepło na podstawie ustalonych w taryfie cen za zamówioną moc cieplną, cen ciepła i cen nośnika ciepła oraz stałe i zmienne stawki opłat za usługi przesyłowe. Rodzaje opłat, podstawy i sposób ich obliczania określone są w umowie sprzedaży ciepła.
Co znajdziesz w artykule:
Opłaty stałe i zmienne
Wysokość opłat stałych zależy od wielkości zapotrzebowania budynku na ciepło. Wielkość ta zależy od m.in. stanu technicznego budynku i jego instalacji, od wykonanej termoizolacji oraz przeznaczenia obiektu. Opłaty zmienne są bezpośrednio zależne od ilości zużytego ciepła wykorzystywanego na potrzeby ogrzewania budynku i pomieszczeń w nim zlokalizowanych oraz podgrzewu ciepłej wody użytkowej.
Co zawiera typowy rachunek za ciepło?
Opłata stała miesięczna za zamówioną moc cieplną - stanowi iloczyn określonej w umowie sprzedaży ciepła wielkości mocy cieplnej zamówionej przez odbiorcę (w MW) i ceny jednostkowej za moc cieplną zamówioną wyrażonej w złotych za MW/miesiąc (płatne w 12 miesięcznych ratach, co wynika z potrzeby równomiernego w ciągu roku obciążenia odbiorcy kosztami).
Opłata przesyłowa stała miesięczna - stanowi iloczyn określonej w umowie sprzedaży ciepła wielkości mocy cieplnej zamówionej przez odbiorcę (w MW) i jednostkowej miesięcznej stawki opłaty stałej za usługi przesyłowe wyrażonej w złotych za MW/miesiąc (płatne w 12 miesięcznych stałych ratach).
Opłata za ciepło - opłata zmienna za rzeczywiste zużycie ciepła w miesięcznym okresie rozliczeniowym - stanowi iloczyn wielkości zużycia ciepła określonej w GJ (wg wskazań urządzeń pomiarowych) oraz ceny jednostkowej ciepła wyrażonej w zł/GJ.
Opłata przesyłowa zmienna - opłata zmienna za usługi przesyłowe w miesięcznym okresie rozliczeniowym - stanowi iloczyn wielkości zużycia ciepła określonej w GJ (wg wskazań urządzeń pomiarowych) oraz jednostkowej stawki opłat zmiennych za usługi przesyłowe wyrażonej w zł/GJ.
Opłata za nośnik ciepła - wody dostarczonej do napełniania i uzupełniania jej ubytków w instalacjach odbiorczych lub niezwróconych skroplin - stanowi iloczyn ilości nośnika zużytego przez odbiorcę w miesięcznym okresie rozliczeniowym wyrażonej w metrach sześciennych lub tonach oraz ceny jednostkowej nośnika wyrażonej odpowiednio w złotych za metr sześcienny lub za tonę. [1]
[1] https://www.ure.gov.pl/pl/konsumenci/faq-czesto-zadawane-py/cieplo/3947,Co-oznaczaja-rozne-rodzaje-oplat-na-moim-rachunku.html
Co to jest taryfa dla ciepła?
Taryfa dla ciepła jest zbiorem cen i stawek opłat stanowiących podstawy rozliczeń pomiędzy Dostawcą a Odbiorcą ciepła. Taryfa dla ciepła jest dokumentem zatwierdzanym przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki mocą Decyzji Administracyjnej. W przypadku, gdy źródło ciepła jest własnością Dostawcy wszystkie ceny i stawki opłat zawarte są w taryfie Dostawcy. W przypadku, gdy źródło ciepła nie jest własnością Dostawcy, a Dostawca kupuje ciepło od jego właściciela celem odsprzedaży Odbiorcom wówczas cena mocy i ciepła figuruje w taryfie tegoż obcego źródła ciepła, a wynikające z niej ceny Dostawca przenosi na odbiorcę bez jakiejkolwiek marży.
Zobacz inne artykuły:
Jak rozliczać centralne ogrzewanie w budynkach wielolokalowych?
EKSERT RADZI
Jednym z podstawowych aspektów funkcjonowania nieruchomości wielolokalowych jest skuteczne, cykliczne rozliczanie mediów dla poszczególnych mieszkań. Obowiązek ten przepisy prawa nakładają na zarządców i administratorów. Jak w praktyce powinno wyglądać wyliczanie rachunków za ciepło i od czego zależy?
Rozliczenia kosztów ogrzewania po zmianach przepisów
PRAWO I FINANSE
Obowiązujące od 2021 r. nowe przepisy regulujące rozliczanie kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych wprowadziły istotne i ważne zmiany. Co oznaczają dla zarządców i mieszkańców? Jakie urządzenia pomiarowe zamontować?
WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Zobacz więcej ciekawych i przydatnych publikacji z branży