FORKASTY czyli podcasty o energetyce, gospodarce obiegu zamkniętego, zrównoważonym rozwoju i tym wszystkim, co ważne dla zmieniającego się świata w XXI wieku.
FORKASTY
Jak z ciepła wyprodukować chłód?
Czy warto inwestować w tradycyjną klimatyzację, która jest wielkim pożeraczem energii elektrycznej? A może lepszym kierunkiem jest chłód sieciowy? Czym jest? Do czego jest przeznaczony? Jaką rolę odegra w klimatyzacji przyszłości? Czy dotrze do nas i sprawdzi się w naszym kraju? Jakich jeszcze innych zrównoważonych rozwiązań chłodzenia możemy się spodziewać w najbliższym czasie w Polsce i na świecie?
Ciepłownictwo przyszłości stawia na prokliencki model
Świat zmienia się w zawrotnym tempie. Rozwiązania, które kilkadziesiąt lat temu wydawały się wystarczające dziś wymagają gruntownych zmian. Ciepłownictwo nie jest tu wyjątkiem – również musi się zmienić. Jak zatem powinno wyglądać polskie ciepłownictwo przyszłości? Na jakich rozwiązaniach powinno się opierać? Jakie będzie miało znaczenie dla klienta oraz #dlaczystszegoświata?
Czy pompy ciepła zastąpią kiedyś tradycyjne ciepłownie?
Czy proces technologiczny odzysku energii cieplnej ze ścieków przy użyciu pomp ciepła może dać dodatkową szansę na zasilenie miejskiej sieci ciepłowniczej? Czy takie działanie zwiększa udział niskoemisyjnych i ekologicznych źródeł produkcyjnych w procesie wytwarzania ciepła?
Biznes czy Państwo - kto nas przeprowadzi przez zieloną transformację?
Jak powinna przebiegać zielona transformacja? Jakie podejście ma do niej społeczeństwo? Kto jej dokona – firmy czy państwo? Czy uda nam się jej dokonać w założonym czasie, a może musimy się pogodzić z tym, że świat uratujemy trochę później?
Czy da się zdekarbonizować ciepło
Dekarbonizacja ciepła brzmi jak oksymoron, bo produkcja ciepła w sposób naturalny kojarzy się ze spalaniem, czy to węgla, gazu, peletu czy nawet starych kaloszy - czy jest możliwa?