Przedłużenie wsparcia dla uprawnionych odbiorców ciepła

Ustawa z dnia 23 maja 2024 r.

o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego przedłuża wsparcie dla uprawnionych odbiorców ciepła (m.in.: dla gospodarstw domowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznej czy jednostek samorządu terytorialnego).

Nowelizacja przewiduje utrzymanie od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. cen na poziomie nie wyższym niż:

  • maksymalna cena dostaw ciepła - z obecnie stosowanych w rozliczeniach z odbiorcami 40% (w stosunku do 30 września 2022 r.) została podniesiona do:
    • 46% – w okresie od dnia 1 lipca 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.
    • 52% – w okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 30 czerwca 2025 r.
  • średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą - będzie wynosić dla wszystkich źródeł ciepła:
    • 119,39 zł/GJ netto – w okresie od dnia 1 lipca 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.
    • 134,97 zł/GJ netto – w okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 30 czerwca 2025 r.  

Dotychczas otrzymane złożone przez odbiorców ciepła oświadczenia pozostają w dalszym ciągu ważne, nie ma obowiązku ich ponownego składania. Odbiorcy, którzy nie złożyli oświadczeń, powinni zrobić to jak najszybciej.

 

Informujemy, że w rozliczeniach stosujemy zasady:

System ciepłowniczy - Wrocław

Grupy taryfowe Z111 i Z121 zwiększone zostały do 46% maksymalne ceny dostaw ciepła dla mocy zamówionej, sprzedaży ciepła oraz nośnika.

Dla grypy taryfowe T111 i T121 rozliczenia z klientami prowadzone będą na podstawie średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, o której mowa w art. 3 ust. 3 ustawy, dotyczą ceny mocy zamówionej, sprzedaży ciepła oraz nośnika.

Dla kotłowni lokalnych, grypa taryfowa OW rozliczenia z klientami prowadzone będą na podstawie średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, o której mowa w art. 3 ust. 3 ustawy, dotyczą ceny dla mocy zamówionej i sprzedaży ciepła.

 

System ciepłowniczy - Częstochowa

Grupy taryfowe C1.A, C.1.B, C.1.C i C.1.D zwiększone zostały do 46% maksymalne ceny ciepła dla sprzedaży ciepła (bez mocy zamówionej), oraz na usługach przesyłowych, stałej (bez zmiennej). 

W grupie taryfowej C.1.D w rozliczeniach z odbiorcami stosujemy ceny z zatwierdzonej taryfy.

 

System ciepłowniczy - Płock

Najniższą ceną dla systemu ciepłowniczego miasta Płock jest cena dostawy ciepła obliczona na podstawie obecnie stosowanej taryfy.

W związku z tym dla odbiorców ciepła pobierających ciepło z systemu ciepłowniczego miasta Płock rozliczenia za ciepło będą prowadzone na dotychczasowych zasadach tj. wg cen i stawek opłat zatwierdzonych w taryfie dla ciepła.

 

System ciepłowniczy - Bytom

Grupa taryfowa W zwiększone zostały do 46% maksymalne ceny dostaw ciepła dla mocy zamówionej, sprzedaży ciepła.