Zaprezentowane Państwu mechanizmy produktowe pozwalają zarządzać rynkiem w efektywny sposób. Jednak przy tak ogromnej dynamice rynku może zdarzyć się sytuacja, w której wcześniej zabezpieczona cena na przyszły kontrakt nie będzie Państwa satysfakcjonować.
Jesteśmy pierwszą Spółką obrotu na rynku, która wprowadziła mechanizm rezygnacji do swoich produktów opartych o indexy, który również mają Państwo dostępny za pomocą kilku kliknięć w portalu Clickprice.
Jak to działa? Poniżej case study od jednego z naszych Klientów.
Klient pod koniec 2021 roku, gdy ceny energii przekroczyły 1 500 PLN/MWh uznał, że nie jest w stanie już dłużej ryzykować i postanowił zakupić kontrakt na styczeń '22 w tak wysokiej cenie.
Tuż przed końcem roku na rynku zadziała się korzystna dla Klientów korekta cenowa i ceny na ten kontrakt spadły do okolicy 1 000 PLN/MWh. Klient zdecydował, że skorzysta z mechanizmu REZYGNACJI i w styczniu pozostanie na rynku SPOT.
Mechanizm rezygnacji działa w transparentny sposób tzn. różnica pomiędzy pierwszym zakupem a rezygnacją może być doliczona (gdy cena przy rezygnacji jest niższa niż cena zakupu) lub doliczona (gdy cena przy rezygnacji jest wyższa niż cena zakupu) do/od ceny końcowej na fakturze.
Tym samym dla tego Klienta skorzystanie z tego mechanizmu oznaczało około 500 PLN/MWh doliczone do finalnej ceny zakupu - co mogłoby się wydawać bardzo ryzykownym posunięciem.
Warty podkreślenia jest jednak trend spadkowy plus spadkowe prognozy opisane w naszych raportach do których miał dostęp Klient.
Styczeń 2022 na SPOT rozliczył się w okolicach 600 PLN/MWh - tym samym zamiast 1 500 PLN/MWh Klient pozostał z ceną niższą o 400 PLN /MWh.