Z kolei na Rynku Terminowym w październiku średnia cena kontraktu na przyszły rok GAS_BASE_Y25 wyniosła 207,18 zł/MWh i jest to wzrost o 8,44% w porównaniu ze średnią z października.
W listopadzie rynek gazu doświadczył wzrostów cen, które były wynikiem zarówno niekorzystnych warunków pogodowych, jak i informacji dotyczących odszkodowania na rzecz austriackiej spółki OMV w sporze z Gazpromem. Dodatkowo chłodniejsze temperatury oraz minimalna wietrzność w Europie zwiększyły zapotrzebowanie na gaz w celach grzewczych.
Ciekawostka: najdroższym jak dotąd dniem na Rynku Dnia Następnego w 2024 roku była sobota 23 listopada z ceną 236,74 zł/MWh.
Czynniki pro wzrostowe to eskalacja wojny w Ukrainie, kończąca się umowa tranzytowa Rosja – Ukraina, sankcje nałożone przez USA na bank Gazprombank, które mogą utrudnić płatności za rosyjski gaz oraz niskie wypełnienie europejskich magazynów co zwiększa ryzyko braków przy dłuższej zimie.
Czynniki, które mogą odpowiadać za spadki cen to zmniejszenie zapotrzebowania na gaz w przemyśle europejskim, zwiększony import gazu do Europy, wyższa wietrzność oraz zwiększenie zapasów LNG w portach w pobliżu Europy, która poprawia elastyczność dostaw.
Dobrą informacją na przyszłość jest na pewno rozejm pomiędzy Izraelem a Hezbollahem. Co prawda zawieszenie broni nie jest zakończeniem konfliktu, ale świadczy jednak, o przynajmniej chwilowym zmniejszeniu poziomu eskalacji i daje nadzieję na ustabilizowanie napięć płynących z tego kierunku.