blog post

Rośliny do zadań specjalnych

12 Kwiecień 2019, 13:27

Poprawiają nastrój, pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, pochłaniają szkodliwe substancje z otoczenia. Rośliny we wnętrzach to nie tylko dekoracje.

Ziołolecznictwo jest jedną z najbardziej rozwiniętych gałęzi medycyny naturalnej i wspomaga nasze zdrowie od zarania dziejów. Ale nie tylko zioła są istotnym elementem naszej codzienności. Możemy również wspomagać nasz organizm poprzez właściwe rozplanowanie roślin we wnętrzach. I jak możemy przeczytać na stronie ocieplamyzycie.pl "drzewka cytrynowe i pomarańczowe wpływają na poprawę nastroju. Fikus sprzyja koncentracji oraz skutecznie oczyszcza powietrze. Przejmuje również szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne z ekranów i monitorów. Podobnie działa figowiec, który doskonale sobie radzi z filtrowaniem powietrza zanieczyszczonego dymem papierosowym. Difenbachia, poza zbawiennym wpływem na jakość powietrza, delikatnie pobudza i pomaga w koncentracji. Aloes jest doskonałym środkiem przyspieszającym gojenie ran i oparzeń. Jego sok podnosi odporność organizmu, a nawet pomaga w odchudzaniu. Paprocie doskonale wychwytują z powietrza toksyny i potrafią neutralizować niekorzystne promieniowanie cieków wodnych. Palmy zaś mają doskonałe właściwości nawilżające, a także zdolność wychwytywania z powietrza grzybów i pleśni".

Badaniem wpływu roślin na stan powietrza zajęła się NASA, która w 1989 r. opublikowała listę 18 gatunków najlepiej radzących sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Tematem tym zainteresował się także Stanley J. Kays z Uniwersytetu w Georgii, który po sprawdzeniu 28 roślin stwierdził, że niektóre z nich oczyszczają powietrze, a dodatkowo poprawiają samopoczucie psychiczne, obniżając poziom stresu i zwiększając produktywność.

Jakie szkodliwe związki usuwają rośliny:
  • trichloroetylen,
  • benzen,
  • ksyleny,
  • formaldehyd,
  • toluen,
  • amoniak,
  • tlenek węgla.
Co wpływa na efektywność roślin?

W celu pełnego wykorzystania właściwości roślin doniczkowych należy ustawić je w taki sposób, żeby powietrze łatwo docierało do korzeni, ponieważ to właśnie system korzeniowy jest elementem odpowiedzialnym za oczyszczanie. Drugi czynnik wpływający na efektywność walki z toksynami to stosunek liczby roślin do wielkości pomieszczenia. Możliwości filtracyjne poszczególnych gatunków są różne, ale zaleca się, żeby na 10 m² powierzchni przypadała przynajmniej jedna roślina.

 

Tekst opracowała Kinga Kaffka

Źródła: