Wystawa 11. unikatowych, industrialnych zdjęć w Grzegorza Kołnierzaka z elektrociepłowni Fortum w Zabrzu już od 4 listopada w Centrum Handlowym Platan. Będzie można ją oglądać aż do końca listopada.
Autor zdjęć, uznany fotograf Grzegorz Kołnierzak, uważa, że przemysł tradycyjnie postrzegany jako ciężki - ma malarski urok, a kluczowe dla jego fotograficznych prac są światło, cienie i kolory. Można to dostrzec na 11. unikatowych fotografiach wnętrz elektrociepłowni Fortum w Zabrzu.
Autor uchwycił na nich zarówno same urządzenia i maszyny, techniczną doskonałość przestrzeni, jak i monumentalność procesu powstawania ciepła i prądu. Jednak w jego interpretacji mają one funkcje zbliżone do funkcji ludzkiego organizmu. Turbina i generator stają się sercem zakładu, nastawnia mózgiem procesu, zaś rury ciepłownicze układem krwionośnym całego wielkiego układu maszyn i urządzeń.
Zdjęcia są opisane i pokazują miejsca na co dzień niedostępne dla ludzkiego oka. Drogę od produkcji ciepła do kaloryferów mieszkańców Zabrza i Bytomia, na co dzień oglądają jedynie pracownicy elektrociepłowni i goście podczas Dni Otwartych organizowanych regularnie przez Fortum.
Równolegle zdjęcia z EC Częstochowa można oglądać w Galerii Jurajskiej w Częstochowie.
Kiedy: Wystawę można oglądać w Centrum Handlowym Platan przez cały miesiąc, do końca listopada
Gdzie: Centrum Handlowe Platan, ul. Tysiąclecia 12, pasaż handlowym między wejściem od Placu Teatralnego a hipermarketem
W jakich godzinach: w godzinach otwarcia centrum handlowego.
Materiały prasowe: przykładowe zdjęcia z Zabrza są do pobrania z media banku Fortum: Fortum Media Bank - Poland
Podczas publikacji zdjęcia powinny być opisane „fotografia Grzegorza Kołnierzaka”.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Grzegorz Kołnierzak to pochodzący z Warszawy, ale często przebywający na Górnym i Dolnym Śląsku politolog i uznany fotograf industrialny.
Grzegorz Kołnierzak jest autorem stałej ekspozycji „Fotografie ze stali” w oddziale warszawskiego Narodowego Muzeum Techniki w Chlewiskach, gdzie na 40 wielkoformatowych fotografiach prezentuje polski przemysł hutniczy. Jego prace prezentowane są również w Narodowym Muzeum Techniki w ramach wystawy „Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnych”, która obejmuje kopalnie PGE Bełchatów i Turów oraz PGG Bolesław Śmiały. Dodatkowo jego fotografie stanowią integralną część ekspozycji holograficznej poświęconej Ignacemu Łukasiewiczowi.
Przekazał swoją pasję do fotografii synowi Antoniemu, z którym wspólnie dokumentuje elektrociepłownie, elektrownie, huty i kopalnie. Jest także autorem największego w Polsce serwisu internetowego poświęconego dokumentacji przemysłu ciężkiego – industrialphoto.pl.