Zbliża się kluczowy dla ciepłownictwa czas: sezon jesienno-zimowy. Aby ciepło nieprzerwanie mogło płynąć do odbiorców, latem prowadzone były intensywne modernizacje w elektrociepłowni Fortum w Zabrzu.
Elektrociepłownia w Zabrzu została oddana do użytku w 2018 roku i jest najnowszym tego typu obiektem Fortum w Polsce. Jest to elektrociepłownia wielopaliwowa, wykorzystująca paliwo alternatywne z frakcji odpadów nienadających się do recyklingu (RDF) i węgla.
Ciepło i energia elektryczna dla mieszkańców
Zakład produkuje ciepło i energię elektryczną w kogeneracji, czyli podczas jednego procesu, dla blisko 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i w Bytomiu. Nowy blok zastąpił przestarzałe elektrociepłownie węglowe w obu miastach. W ubiegłym sezonie EC Zabrze dostarczyło mieszkańcom aż 2 mln GJ ciepła, a to tyle energii, ile potrzebuje samochód osobowy, żeby okrążyć ziemię 24 000 razy.
Dekarbonizacja
Fortum konsekwentnie odchodzi od wytwarzania ciepła i energii elektrycznej z węgla. Już dziś działania Fortum przyczyniły się do redukcji emisji dwutlenku węgla aż o 33 proc. dzięki zastąpieniu paliwa kopalnego miksem z paliwem alternatywnym RDF. Docelowo dążymy do całkowitego wyeliminowanie węgla z procesu produkcji ciepła do 2027 roku.
Letnia kampania remontowa
W pracy elektrociepłowni najważniejsze jest bezpieczeństwo i niezawodność. W elektrociepłowni w Zabrzu w wakacje Fortum zrobiło przeglądy i remonty instalacji, żeby zapewnić bezawaryjne działanie instalacji jesienią i zimą. Zmodernizowaliśmy m.in. drugą linię podawania paliwa alternatywnego RDF do kotła, pokryliśmy cześć rur w kotle powłoką metalizacyjną, co poprawia jej trwałość, wymieniliśmy cześć rur w kotle na rury o większej wytrzymałości. Całość prac kosztowała 6 mln zł, a uczestniczyło w nich aż 37 firm.
– Letni remont kotła to wielka inwestycja i ogromny projekt logistyczny. Chodzi zarówno o koszty, jak i synchronizację prac i ludzi. W najgorętszym okresie przy remoncie pracowało na raz 224 ludzi. Co niezwykle istotne prace znów przebiegły bez żadnego wypadku – podkreśla Andrzej Starzyński kierownik elektrociepłowni EC Zabrze. – Blok został zsynchronizowany z siecią energetyczną 12 września o godz. 2:09. Dostarczamy więc ciepło i energię elektryczną mieszkańcom już od pierwszych jesiennych chłodów. Wykonaliśmy też 95 % inwestycji zaplanowywanych na ten rok – dodaje.
Przygotuj się do sezonu. Jak oszczędzać ciepło ?
- Regularnie odpowietrzaj kaloryfery – to dobre dla instalacji cieplnej
- Nie wychładzaj pomieszczeń – wietrz mieszkania krótko, ale intensywnie
- Nie zasłaniaj grzejników meblami
- W pomieszczeniach, w których nie przebywasz zmniejsz ogrzewanie
- Utrzymuj temperaturę w mieszkaniu na poziomie ok. 20 stopni
- Jeżeli w domu jest za gorąco, używaj regulatorów temperatury, zamiast uchylać okna
- Postaraj się o dobrą izolację dachu, okien, ścian i drzwi
Elektrociepłownia w liczbach:
- Możliwości produkcyjne nowego bloku EC Zabrze wynoszą 225 MW mocy zainstalowanej w paliwie.
- Roczna produkcja ciepła wynosi ok. 850 GWh brutto, prądu zaś ok. 480 GWh brutto.
- Generator EC Zabrze waży 120 ton i jest kluczowym elementem turbozespołu produkującego energię elektryczną.
- Komora paleniskowa kotła to bryła o wymiarach 12/6/42 metry - to więcej niż 14 piętrowy budynek!
- Temperatura spalania sięga 1000 stopni Celsjusza na wylocie z komory kotła.
- Instalacja ciepłownicza EC Zabrze to 130 km rur.
- Instalacja elektryczna EC Zabrze to ponad 150 km okablowania.
- Od momentu uruchomienia, dzięki technologii współspalania przetworzono ponad 660 tysięcy ton paliwa alternatywnego o objętości prawie 8 katowickich Spodków.
- Wysokość komina EC Zabrze wynosi 200 metrów, to o 12 metrów więcej niż wysokość Pałacu Kultury w Warszawie.