Fortum każdego roku sumiennie przygotowuje się do sezonu jesienno-zimowego, by zwiększyć niezawodność dostaw ciepła dla mieszkańców. W tym roku remonty i modernizacje, które przygotowały sieć ciepłowniczą i Elektrociepłownię w Częstochowie do sezonu kosztowały blisko 21,3 mln zł.
Do końca 2024 na rozwój i modernizację sieci ciepłowniczej w Częstochowie Fortum planuje przeznaczyć w sumie 8,3 mln zł, z czego większość prac została już wykonana. W tym roku w mieście zrealizowaliśmy aż 98 różnych inwestycji, które pozwolą na niezawodne dostarczanie ciepła mieszkańcom miasta – mówi Andrzej Żyła, Główny Specjalista ds. Inwestycji w Częstochowie.
Ciepło i energia elektryczna dla mieszkańców
Elektrociepłownia Fortum dostarcza ciepło mieszkańcom Częstochowy już od prawie 15 lat. Trafia ono z ulicy Rejtana do Częstochowian za pośrednictwem 183 km sieci ciepłowniczej i 1219 węzłów. W ubiegłym sezonie Fortum dostarczyło w Częstochowie aż 1,47 mln GJ ciepła.
Zakład w Częstochowie wykorzystuje paliwo z biomasy i węgla kamiennego w proporcjach 30/70. Dzięki zastosowaniu miksu paliw przyczyniamy się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 1/3. Wartość ta będzie jednak wzrastać wraz z odchodzeniem od węgla, z którego Fortum ma ambicje w pełni zrezygnować do 2027 r.
Letnie remonty w trosce o niezawodność infrastruktury
Remonty elektrociepłowni latem służą osiągnięciu gotowości przed sezonem ciepłowniczym. Prowadzone są latem, ponieważ wtedy występuje najmniejsze zapotrzebowanie na ciepło.
Przeprowadziliśmy w EC Częstochowa naprawy i przeglądy diagnostyczne kluczowych systemów źródła, służących zwiększeniu dyspozycyjności zakładu. Całość inwestycji to ponad 13 mln złotych. Zakończyliśmy remont 18 lipca i jesteśmy gotowi do sezonu – mówi Jakub Kołodziejczyk, kierownik Elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.
Miesięczna kampania remontowa zaangażowała 433 specjalistów z różnych branż, którzy pracowali przy kotle i turbozespole, układach elektroenergetycznych zasilania i wyprowadzenia mocy bloku - te elementy mogą być remontowane tylko latem. Zainstalowaliśmy również nowe falowniki, które podniosą efektywność pracy elektrociepłowni i wymieniliśmy cześć orurowania, które z kolei zapewni wysoką dyspozycyjność.
Wszystkie prace w elektrociepłowni prowadzone są z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Przygotuj się do sezonu. Jak oszczędzać ciepło?
- Regularnie odpowietrzaj kaloryfery – to dobre dla instalacji cieplnej.
- Nie wychładzaj pomieszczeń – wietrz mieszkania krótko, ale intensywnie.
- Nie zasłaniaj grzejników meblami.
- W pomieszczeniach, w których nie przebywasz zmniejsz ogrzewanie.
- Utrzymuj temperaturę w mieszkaniu na poziomie 20 stopni.
- Jeżeli w domu jest za gorąco, używaj regulatorów temperatury, zamiast uchylać okna.
- Postaraj się o dobrą izolację dachu, okien, ścian i drzwi
Elektrociepłownia w liczbach:
- Możliwości produkcyjne EC Częstochowa wynoszą 210 MW mocy zainstalowanej w paliwie.
- Roczna produkcja ciepła wynosi ok 711 GWh brutto, prądu zaś ok. 361 GWh brutto.
- Temperatura spalania sięga około 900 C⁰ na wylocie z komory kotła.
- Od momentu uruchomienia, dzięki technologii współspalania przetworzono ponad 1 981 640 ton biomasy o objętości prawie 24 katowickich Spodków!
- Od uruchomienia w 2011 roku do końca marca 2024 uniknęliśmy emisji ok. 1 638 000 ton CO2 odpowiada przejechaniu około 13,65 miliardów kilometrów przez samochód osobowy.