blog post

13 sposobów aby zachować chłód w mieszkaniu podczas upałów

Aleksandra Konecka 11 Lipiec 2019, 09:43

róg mieszkania, stół, zegar, na stole codzienny rozgardiasz - leży notatnik, ubranie
Na dworze 30 stopni, a Ty marzysz, aby schować się w domu i ukryć w chłodzie? Niestety, często podczas upałów popełniamy kilka błędów, które sprawiają, że w naszych mieszkaniach jest równie gorąco jak na dworze. A można temu zapobiec stosując kilka prostych trików. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 13 sposobów, na to, aby temperatura w pomieszczeniu pozostała niższa niż na dworze.
  1. Zamknij okno

Widok otwartych okien w upalne dni to już standard w polskich domach. Jednak w ten sposób możemy tylko pogorszyć sytuację. Podobnie jak zimą, nie chcemy aby zimne powietrze wychładzało nasze mieszkanie, tak latem, nie chcemy aby je ogrzewało. Dlatego zamknij okno jak tylko na dworze zrobi się cieplej niż w mieszkaniu. Rób to też wtedy, kiedy wychodzisz do pracy.

  1. Wietrz mieszkanie, ale wieczorami

Mieszkanie trzeba wietrzyć. Najlepiej robić to wieczorem oraz rano, czyli wtedy, kiedy temperatura powietrza na dworze jest niższa niż w mieszkaniu. Zamykaj więc okna w dzień, a zostaw otwarte na noc.

  1. Zasłoń zasłony

Gdzie najczęściej chowamy się przed upałami przebywając na dworze? Oczywiście w cieniu. Wprowadź go do swojego mieszkania zasłaniając zasłony, rolety czy żaluzje. Dodaj do tego zamknięte okna, a po powrocie z pracy będzie na Ciebie czekać przyjemny chłód. Wybierając zasłony możemy zastanowić się nad tymi zaciemniającymi, które znamy z hoteli. W marketach znajdziemy również rolety, które mają powłokę aluminiową, która dodatkowo odbija światło.

  1. Otocz się roślinami

Filtrują powietrze, produkują tlen i utrzymują wilgotność powietrza. Dzięki temu przeniesiesz do własnego domu przyjemny chłód, który znasz ze spacerów w parku. Nie wiesz, jakie rośliny wybrać do swojego domu? Przeczytaj wpis o roślinach, które filtrują powietrze.

  1. Zrób własną klimatyzację używając kostek lodu i cyrkulatora

Ruch powietrza przynosi nam ukojenie, gdy na dworze gorąc. Dlatego często szukając przeciągu popełniamy błąd i otwieramy okna, wpuszczając gorące powietrze do środka. My proponujemy zainwestować w cyrkulator powietrza, który wprowadzi je w ruch. Warto też postawić przed nim miskę z kostkami lodu. Chłodne powietrze będzie rozprowadzone po mieszkaniu przynosząc Ci ulgę.

  1. Spędzaj czas na podłodze

Ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego upały to dobry moment aby zejść do parteru. Rozłóż poduszki na podłodze i zaplanuj czytanie książki, granie na konsoli a jeśli jesteś fanem pikników zjedz tak nawet posiłek.

  1. Wyłącz niepotrzebne źródła ciepła

Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile urządzeń w naszym domu emituje ciepło. Nawet prosta żarówka może być jego źródłem, dlatego warto je wymienić je na opcje LED. Nie ograniczaj się do źródeł światła... ładowarki, listwy, konsola działająca w trybie czuwania – jeśli nie używasz, wyłącz. Zaoszczędzisz na rachunkach za prąd, oszczędzisz środowisko i zyskasz trochę upragnionego komfortu.

  1. Gotuj krótko

Na upalne dni zaplanuj proste potrawy, tak, aby nie generować ciepła poprzez proces gotowania. To też dobry moment, aby przypomnieć sobie przepis na chłodnik, mizerię, gazpacho i inne dania, które możesz zjeść i przygotować na zimno.

  1. Pieczenie oraz prasowanie zaplanuj na wieczór

Te dwie czynności mogą wygenerować niepotrzebny wzrost temperatury w naszych domach. Jeśli możesz, to zaplanuj je na wieczór, kiedy będziesz mógł swobodnie otworzyć okno. 

  1. Schładzaj się i pij dużo płynów

Weź chłodny prysznic, wypij ciepłą herbatę, przyłóż zimny okład na kark i nadgarstki. To pomoże Twojemu organizmowi się schłodzić. Nie zapomnij o nawodnieniu! Woda, napar z pokrzywy,  domowy izotonik, pomogą Ci utrzymać odpowiednie nawodnienie, ale również przyspieszą proces pocenia się, dzięki któremu pomożesz swojemu organizmowi wyrównać temperaturę.

 

Możesz też skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które pomogą Ci przetrwać upały, jednak tutaj konieczna będzie większa inwestycja i trochę pracy:
  1. Przyklej folię ochronną na okna

Na rynku dostępne są folie, które ograniczają przepływ promieni UV przez nasze okna. Przykleja się je bezpośrednio na szyby i dzięki nim tworzy się dodatkowa bariera termiczna. Zimą pomoże nam zachować ciepło w domu, a latem obniży przenikanie promieni słonecznych.

  1. Kup klimatyzator

To jedno z najdroższych rozwiązań, dlatego warto zastanowić się czy i gdzie go zamontować. Wybieraj urządzenia, które pobierają optymalną ilość energii elektrycznej dając maksymalną sprawność. Jeśli chcesz mieć pewność, że energia, której używasz jest przyjazna dla środowiska, możesz skorzystać z naszego produktu Zielona Energia.

  1. Zamontuj rolety zewnętrzne

Aby szczelnie zablokować dopływ ciepła w upalne dni możesz skorzystać z rolet zewnętrznych, ich plusem jest to, że dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo, jeśli zdecydujemy się na modele antywłamaniowe. Zatrzymują one ciepło jeszcze przed oknem. Roleta szczelnie przykrywa okno, dając nam chłód podczas upałów. Przyda się również zimą, zapobiegając stratom ciepła przez nieszczelne ramy.

Czy wiesz, że podobnie jak ciepło, sieć ciepłownicza może dostarczać nam chłód? Przeczytaj więcej o naszym pilotażowym projekcie Laboratorium Ciepła i  Chłodu, który prowadzimy we Wrocławiu.