dłonie myte w zlewie kuchennym / cwu ciepła woda użytkowa

Zoptymalizowane Zarządzanie Kosztami CO i CWU dzięki innowacyjnemu monitoringowi mediów

20 Luty 2024, 09:40

W dzisiejszych czasach, gdy tak ważne jest zrównoważone funkcjonowanie budynków, rośnie znaczenie efektywnego zarządzania kosztami CO (centralnego ogrzewania) i CWU (ciepłej wody użytkowej). Tradycyjne metody kontroli zużycia mediów pochłaniają czas, bywają nieprecyzyjne i nierzadko generują niepotrzebne wydatki. Nowoczesne rozwiązanie w postaci monitoringu mediów przynosi optymalizację kosztów oraz dodatkowe korzyści. Przyjrzyjmy się bliżej tym zaletom.

Co znajdziesz w artykule:

Obecnie dbałość o efektywność energetyczną oraz ekologiczne podejście do zarządzania budynkami przestały być postrzegane w kategorii „dobrych praktyk”, jako coś opcjonalnego, ale stały się faktem. Do ich egzekwowania wykorzystuje się coraz bardziej precyzyjne narzędzia, takie jak innowacyjny monitoring mediów. Ten nowoczesny sposób zarządzania energią nie tylko umożliwia lepszą kontrolę kosztów związanych z ogrzewaniem i ciepłą wodą użytkową (CO i CWU), ale także przyczynia się do bardziej zrównoważonego i ekologicznego funkcjonowania budynków. 

Precyzja i komfort w monitorowaniu zużycia na poziomie całego budynku

Nowoczesny monitoring mediów wykorzystuje zaawansowane technologie do zbierania danych związanych ze zużyciem ciepła i wody w budynku. Posiadając pełen obraz wykorzystania mediów, można podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące efektywności energetycznej, a tym samym jeszcze lepiej zarządzać budynkiem. Narzędzie do monitoringu mediów dostarcza ponadto wsparcie w trzech obszarach: obsługa klienta, lokalni inżynierowie oraz dział rozwoju. 

Całodobowy dostęp do informacji, alarmów i powiadomień

Dane z liczników przesyłane są do centrali zbierającej sygnały za pomocą komunikacji radiowej, a następnie trafiają do systemu monitoringu. Dostęp do bieżących danych, alarmów i powiadomień jest możliwy o każdej porze dnia i nocy, co pozwala na szybką reakcję w razie problemów. Z kolei automatyczne powiadomienia o awariach i nietypowym zużyciu ułatwiają eliminowanie potencjalnych zagrożeń i minimalizowanie kosztów napraw. 

Wielofunkcyjność systemu

Kolejnym atutem jest fakt, że użytkownicy takich rozwiązań otrzymują zaawansowany system monitoringu danych, dzięki któremu mogą precyzyjnie analizować zużycie mediów. Łatwiej wówczas zidentyfikować obszary potencjalnych oszczędności. Wszystko to sprawia, że efektywne zarządzanie kosztami jest proste i skuteczne.

Trzeba podkreślić, że nowoczesny monitoring mediów to cały pakiet praktycznych funkcji. Zaawansowane aplikacje umożliwiają śledzenie danych oraz eksport informacji dotyczących zużyć za wybrany okres dla poszczególnych mieszkań. Rozliczenia z mieszkańcami są więc ułatwione. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości czy awarii zarządca otrzymuje odpowiednie powiadomienia. Możliwe jest też dokładne prognozowanie zużycia z dokładnością co do miesiąca.

Inną korzyść stanowi dostęp do analizy danych historycznych, co pozwala określić trendy czy wzorce w zużyciu energii, a następnie podejmować skuteczne działania w zakresie zarządzania kosztami CWU i CO. 

Wszelkie aplikacje są przyjazne w obsłudze i intuicyjne. Sam system jest łatwy w montażu. Zwykle, w zależności od wielkości, układu i konstrukcji budynku, wybranych urządzeń pomiarowych, a także preferencji Klienta, dostępne są: infrastruktura bezprzewodowa, przewodowa lub hybrydowa.

Indywidualny dostęp dla mieszkańców

Innowacyjny monitoring mediów oddaje w ręce mieszkańców aplikację, dzięki której na bieżąco mogą oni śledzić swoje bieżące zużycie mediów. Ale to nie wszystko! Mają także możliwość porównywania własnych wyników ze średnimi statystykami zużycia mediów w lokalach czy ustawienia indywidualnych celów tygodniowych. Mogą też dodatkowo otrzymywać alerty związane z przekroczeniem spodziewanego zużycia i tym samym uczestniczyć w procesie minitorowania. Łatwiej im wówczas powiązać koszty zużycia z konkretnymi aktywnościami oraz ewentualnie zmienić pewne nawyki. Wszystko to sprzyja optymalizacji zużycia i zwiększa świadomość mieszkańców w zakresie racjonalnego korzystania z energii. 

Nowoczesne i świadome zarządzanie dzięki innowacyjnym narzędziom

Wykorzystanie innowacyjnego monitoringu mediów przynosi korzyści na kilku poziomach. Rzetelne dane są dostępne w każdej chwili i w jednym miejscu, rozliczenia odbywają się na podstawie faktycznego zużycia, a nadzór nad urządzeniami i poprawnością ich działania jest łatwy oraz skuteczny. Narzędzie pozwala także zapobiegać problemom i dodatkowym kosztom. Mieszkańcy z kolei mają większą świadomość zużycia mediów i szansę na obniżenie rachunków.

Jest w tym wszystkim jeszcze wartość dodana – wsparcie ochrony klimatu. Inwestowanie w innowacyjne, sprzyjające zielonej transformacji technologie jest wyrazem odpowiedzialności za naszą planetę. Nowoczesny system zarządzania kosztami CO (centralne ogrzewanie) i CWU (ciepła woda użytkowa) przekłada się więc w praktyce na codzienny komfort mieszkańców i zarządców, oszczędność finansową i redukcję śladu węglowego.

Contact by email

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się

Zobacz inne artykuły

Temperatura a wilgotność w budynkach. Dlaczego to tak ważne, żeby rozpatrywać obie te wartości razem?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Odpowiednia temperatura i wilgotność w budynkach to nie tylko klucz do komfortu, ale również do zdrowia mieszkańców i trwałości samej konstrukcji. Jak równowaga między tymi dwoma elementami jest tak istotna i jak ich wzajemne powiązanie wpływa na budynek?

Czytaj dalej

Wielkoskalowe pompy ciepła – przyszłość zrównoważonego ciepłownictwa?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY

Wszystko wskazuje na to, że w zielonej transformacji sektora energetycznego dużą rolę odegrają wielkoskalowe pompy ciepła. Jak działają i dlaczego to one w dużej mierze wytyczają dziś kierunek zmian w ciepłownictwie systemowym?

Czytaj dalej

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Zobacz więcej ciekawych i przydatnych publikacji z branży

Sprawdź

ZAPYTAJ EKSPERTA

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów i dowiedź się więcej na nurtujący Cię temat.

Zadaj pytanie

ZNAJDŹ ODPOWIEDŹ

Sprawdź odpowiedzi Ekspertów na zadane pytania

Zobacz odpowiedzi