Średni i duży biznes

Wzrosty i spadki cen surowców w 1 kwartale 2024 roku

04 Kwiecień 2024, 10:32

Wraz z końcem pierwszego kwartału 2024 roku zachęcamy, aby rzucić okiem na zmiany w notowaniach wybranych surowców energetycznych. Analizę przygotował Łukasz Morda­sie­wicz, Dyrek­tor Segmentu Klientów Kluczowych w Fortum. 

1) Ceny energii elektrycznej (kontrakt terminowy z dostawą w 2025 roku) odnotowały spadek o 12% od początku roku, natomiast 
w ostatnich 30 dniach wzrosły o 13%.

Aktualnie notowania energii z dostawą w 2025 roku są o 100 zł/MWh wyżej niż średnia cena z Rynku Dnia Następnego (RDN) w tym roku (około 360 zł/MWh). Dodatkowo ceny na Y25 w Niemczech są o ponad 30% niższe niż w Polsce.
Połączenie dość niskiego popytu w systemie, z wysoką generacją OZE i importem wpływa na rekordowo małe zapotrzebowanie na pracę elektrowni systemowych (JWCD). Warto jednak pamiętać, że na wycenę kontraktów terminowych, fundamentalne znaczenie mają poziomy kosztów (węgiel, gaz, emisje), a zatem powinniśmy obserwować te rynki.

 

2) Ceny paliwa gazowego (kontrakt terminowy z dostawą w 2025 roku) odnotowały spadek o 9% od początku roku, natomiast w ostatnich 30 dniach wzrosły o 13%.

Zapotrzebowanie na paliwo gazowe w Europie w pierwszym kwartale zamknie się na poziomie około 2% poniżej poprzedniego roku i 15% mniej niż średnia z ostatnich 5 lat. Połączenie z poziomem napełnienia magazynów w Europie na bardzo wysokim poziomie (+16 pp w stosunku do ostatnich 5 lat) sprawiło, że rynek nie reagował za bardzo na ryzyka typu zamknięcie kanału Sueskiego. Dopiero ataki na infrastrukturę gazową w Ukrainie w ostatnich dniach wzbudziły na  rynku trochę emocji. Trzeba pamiętać bowiem, że Rosja nadal odpowiada za 14% dostaw gazu do Europy (rurociągi oraz LNG).

 

Zmiany cen surowców w Q1 2024 roku. 

3) Uprawnienia do emisji odnotowały spadek o 17% od początku roku, natomiast w ostatnich 30 dniach wzrosły o 16%.

Wysoka generacja OZE w połączeniu z niskim zapotrzebowaniem na energię w Europie przełożyła się na relatywnie niewielki poziom emisji z elektrowni opalanych paliwami kopalnianymi. Spadek do poziomów trochę powyżej 50 EUR/MWh zachęcił uczestników rynku do zabezpieczania części swojego zapotrzebowania, a instytucje finansowe do redukcji krótkich pozycji. Warto monitorować rozwój tej sytuacji. 

 

4) Ceny węgla w portach ARA (Antwerpia, Rotterdam, Amsterdam) odnotowały wzrost o 18% od początku roku, natomiast w ostatnich 30 dniach wzrosły o 19%.

Istotnym wydarzeniem było rozszerzenie amerykańskich sankcji na rosyjskich producentów węgla SUEK i Mechel. Czas pokaże, czy faktycznie ten węgiel nie znajdzie drogi na światowy rynek. Warto obserwować, czy poprawa sytuacji gospodarczej w Azji nie przełoży się na wzrost popytu na węgiel.

Mam trochę wrażenie, że jesteśmy w sytuacji, w której dość łatwo zbudować uzasadnienie do dowolnego scenariusza rozwoju na rynku. Zachęcam, aby zastanowić się na ile dywersyfikacja portfela może być istotna dla Państwa firmy. Być może rozłożenie zakupów w czasie, na różne rodzaje kontraktów i uzupełnienie rynkiem SPOT może okazać się ciekawą strategią.  

Łukasz Mordasiewicz

Dyrektor Segmentu Klientów Kluczowych

Zobacz inne artykuły

Morda­siewicz: 2023 r. charak­te­ry­zował się wyjątkowo stabilnym trendem

Można powie­dzieć, że 2023 r. charak­te­ry­zował się wyjątkowo stabilnym trendem (w tym wypadku spadkowym) w trakcie całego roku. Przyj­rzyjmy się głębszej analizie kontraktów termi­nowych na energię elektryczną Dyrektora Segmentu Klientów Kluczowych Fortum - Łukasza Morda­sie­wicza.

Czytaj dalej

Mam najlepszą możliwą ofertę, ale nigdy tego nie spraw­dzałem...

Zapra­szamy na krótką rozmowę o cenach na rynku energii z Łukaszem Morda­sie­wiczem, Dyrek­torem Segmentu Klientów Kluczowych w Fortum. 

Czytaj dalej